(TV) Complete list of Winners of 2011 Asian TV Awards


BEST DOCUMENTARY PROGRAMME (ONE-OFF/SPECIAL)
Winner Yu Guo and His Mother
Shanghai Media Group
Documentary Channel
China
Highly Commended Our Prayers – Living in our Times
Fuji Television Network, Inc.
Fuji Television
Japan
Production Co: Ishikawa Television
Julianise: Enslaved Girl of Haiti
NHK (Japan Broadcasting Corp.)
Satellite Channel
Japan
Produced by Documentary Japan for NHK in association with NHK Educational Corporation
BEST DOCUMENTARY SERIES
Winner The Soul of Reporting
Tokyo Broadcasting System Television, Inc.
Japan
Co-produced by JNN Network, HBC (Hokkaido), IBC (Iwate), TBC (Miyagi); TUF (Fukushima), TUY (Yamagata), SBS (Shizuoka), CBC (Aichi), MBS (Osaka),  RSK (Okayama), RCC (Hiroshima), TYS (Yamaguchi), RKB (Fukuoka), OBS (Oita), MBC (Kagoshima) and TBS (Tokyo)
Highly Commended Eye on Taiwan: The Search for Lost Fertility
Discovery Networks Asia Pacific
Discovery Channel
Singapore
Production Co: Samsara Films
Life Force
NHK (Japan Broadcasting Corp.)
General TV Channel
Japan
A co-production of NHK, NHNZ and France Televisions in association with Science Channel
BEST NATURAL HISTORY OR WILDLIFE PROGRAMME
Winner Life Force: Madagascar
NHK (Japan Broadcasting Corp.)
General TV Channel
Japan
A co-production of NHK, NHNZ and France Television in association with Science Channel
Highly Commended Wild Japan: The Wonders of Abundant Waters
NHK (Japan Broadcasting Corp.)
General TV Channel
Japan
Produced by NHK and NHK Enterprises, Inc. in association with Animal Planet Japan Co., Ltd
BEST NEWS PROGRAMME
Winner Shanghai Live
Shanghai Media Group
International Channel Shanghai
China
Highly Commended Pakistan: The War Within
CNN-IBN, TV18 Broadcast Ltd.
CNN-IBN
India
BEST SINGLE NEWS STORY/REPORT
Winner Bangladesh Begging Boy
CNN International
Hong Kong
Highly Commended Departing in Dignity
NHK (Japan Broadcasting Corp.)
General TV Channel
Japan
BEST DRAMA SERIES
Winner Days We Stared at the Sun (Episode 1)
Public Television Service, Taiwan
Public Television Service Foundation, PTS
Taiwan
Highly Commended A Teacher’s Heart
Tzu Chi Culture and Communication Foundation
Da Ai TV
Taiwan
BEST SINGLE DRAMA OR TELEMOVIE PROGRAMME
Winner Threads of Our Hearts
NHK (Japan Broadcasting Corp.)
General TV Channel
Japan
Highly Commended Stolen
South Pacific Pictures
MediaWorks, TV3
New Zealand
BEST COMEDY PROGRAMME
Winner The Noose Season 4
MediaCorp Pte Ltd
Channel 5
Singapore
Highly Commended Anything Goes
MediaCorp Pte Ltd
Channel 5
Singapore
Production Co.: Verite Productions Pte Ltd
BEST CURRENT AFFAIRS PROGRAMME
Winner The Nonfiction Special “Unforgettable – Three Family Portraits”
Fuji Television Network, Inc.
Fuji Television
Japan
Highly Commended The Highland Towers Disaster
AETN All Asia Networks
History Channel
Singapore
Production Co.: Novista Sdn Bhd
BEST CHILDREN’S PROGRAMME
Winner My Place – 1878 Henry
Australian Children’s Television Foundation
Australian Broadcasting Corp., ABC 3
Australia
Highly Commended Sailing in the Dark
Public Television Service, Taiwan
Public Television Service Foundation, PTS
Taiwan
BEST PRESCHOOL EDUCATION PROGRAMME
Winner Doby & Disy
Win Sing Company Limited
Hunan Broadcasting System, Aniworld TV
China
Highly Commended Bommi and Friends
KidsCo
India
Production Co.: Image Venture
BEST ENTERTAINMENT (ONE-OFF/ANNUAL)
Winner Nep-Kids League: Whiz-Kids Theater!
Fuji Television Network, Inc.
Fuji Television
Japan
Highly Commended MTV Video Music Aid Japan
MTV Networks Asia
SKY PerfecTV!, MTV Japan
Singapore
BEST GENERAL ENTERTAINMENT PROGRAMME
Winner Jhalak Dikhhla Jaa (Season 4)
BBC Worldwide Productions
Sony Television, Sony Entertainment Television
India
Highly Commended Game Phao Khon
Workpoint Entertainment Public Company Limited
Royal Thai Army Radio & Television, Channel 5
Thailand
BEST GAME OR QUIZ PROGRAMME
Winner Wittaya Subphayuth
Workpoint Entertainment Public Company Limited
Royal Thai Army Radio & Television, Channel 5
Thailand
Highly Commended India Minute to Win It Season 1 (Episode 2)
SPE Networks – Asia Pte Ltd
AXN Asia
Singapore
Production Co.: NBC Universal
Ratcharod Ma Koey
Workpoint Entertainment Public Company Limited
MCOT Public Company Limited, Channel 9
Thailand
BEST MUSIC PROGRAMME
Winner Muse & MTV EXIT: MK Ultra
MTV EXIT Foundation
Starhub Cable TV, MTV Southeast Asia
Thailand
Highly Commended Akustik Raya
Astro Malaysia
Astro Ria
Malaysia
Production Co.: Astro Productions Sdn Bhd
BEST REALITY PROGRAMME
Winner Girls Night Out
Miditech Pvt. Ltd
Colors (Viacom 18)
India
Highly Commended Love on the Plate
MediaCorp Pte Ltd
Channel 8
Singapore
BEST INFOTAINMENT PROGRAMME
Winner China’s Extreme Skywalker
AETN All Asia Networks
The Biography Channel
Singapore
Production Co.: Xtreme Productions
Highly Commended Masterpiece Scandal (Episode 5)
KBS (Korean Broadcasting System)
KBS 2TV
Korea
Ryan: The Smiling Serial Killer
AETN All Asia Networks
Crime & Investigation Network
Singapore
Production Co.: Bull’s Eye Films
BEST TALK SHOW
Winner The Bottomline with Boy Abunda
ABS-CBN Corporation
ABS-CBN, Channel 2
Philippines
Highly Commended Talk Asia – Tom Ford
CNN International
Hong Kong
BEST SOCIAL AWARENESS PROGRAMME
Winner Nepal’s Stolen Children
CNN International
Hong Kong
Highly Commended Surviving the Tsunami
NHK (Japan Broadcasting Corp.)
General TV Channel
Japan
BEST ADAPTATION OF AN EXISTING FORMAT
Winner The Amazing Race Australia (Episode 1)
activeTV Pty Ltd
Seven Network, Channel 7
Australia
Highly Commended The Amazing Race – China Rush (Season One)
Shanghai Media Group
International Channel Shanghai
China
BEST CROSS-PLATFORM CONTENT
Winner The CJ Show
CNN-IBN, TV18 Broadcast Ltd.
CNN-IBN
India
Highly Commended Living Cities: Transformation
Discovery Networks Asia Pacific
Discovery Channel
Singapore
Production Co.: Infocus Asia Pte Ltd
Rocket Compulsion
Discovery Networks Asia Pacific
Discovery Channel
Singapore
Production Co.: Rocket Compulsion Pty Ltd
BEST LIFESTYLE PROGRAMME
Winner Stressbuster (Episode 1) – Learn Something New
MediaCorp Pte Ltd
Channel NewsAsia
Singapore
Production Co.: Beach House Pictures Pte Ltd
Highly Commended Passage To Malaysia : Pulau Paradise
Discovery Networks Asia Pacific
Discovery TLC
Singapore
Production Co.: No Quarter TV

 

PERFORMANCE CATEGORIES

BEST NEWS PRESENTER OR ANCHOR
Winner Anna Coren
World Report
CNN International
Hong Kong
Highly Commended Martin Soong
Squawk Box
CNBC Asia Pacific
Singapore
BEST CURRENT AFFAIRS PRESENTER
Winner Bernard Lo
Straight Talk with Bernie Lo
CNBC Asia Pacific
Singapore
Highly Commended Najwa Shihab
Mata Najwa (The Eyes of Najwa) – Jakarta: Promises Overdue
PT. Media Televisi Indonesia
Metro TV
Indonesia
BEST ENTERTAINMENT PRESENTER / HOST
Winner Denise Keller
Passage to Malaysia: Pulau Paradise
Discovery Networks Asia Pacific                             
Discovery TLC
Singapore
Production Co.: No Quarter TV
Highly Commended Steven Ma
Apprentice Chef
Television Broadcasts Limited
TVB, Jade
Hong Kong
BEST ACTOR IN A LEADING ROLE
Winner Kevin Cheng
Ghetto Justice
Television Broadcasts Limited
TVB, Jade
Hong Kong
Highly Commended Christopher Lee
Breakout
MediaCorp Pte Ltd
Channel 8
Singapore
BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE
Winner Charmaine Sheh
Can’t Buy Me Love
Television Broadcasts Limited
TVB, Jade
Hong Kong
Highly Commended Ann Lee
Fairy SuZhen
Tzu Chi Culture and Communication Foundation
Da Ai TV
Taiwan
BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Winner Mak Cheung Ching
No Regrets
Television Broadcasts Limited
TVB, Jade
Hong Kong
Highly Commended Jordan Voon
Footprints In The Sand
Natseven TV Sdn Bhd
ntv7
Malaysia
Production Co.: Double Vision
BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Winner Fala Chen
No Regrets
Television Broadcasts Limited
TVB, Jade
Hong Kong
Highly Commended Pan Ling Ling
Breakout (Episode 21)
MediaCorp Pte Ltd
Channel 8
Singapore
BEST COMEDY PEFORMANCE BY AN ACTOR/ACTRESS
Winner Suhaimi Yusof
The Noose Season 4
MediaCorp Pte Ltd
Channel 5
Singapore
Highly Commended Alaric Tay
The Noose Season 4
MediaCorp Pte Ltd
Channel 5
Singapore
Chua En Lai
The Noose Season 4
MediaCorp Pte Ltd
Channel 5
Singapore

 

TECHNICAL & CREATIVE CATEGORIES

BEST CINEMATOGRAPHY
Winner Syukrie Hassan, Chris Tan, Jason Isley & Scubazoo
Passage To Malaysia: Pulau Paradise
Discovery Networks Asia Pacific
Discovery TLC
Singapore
Production Co.: No Quarter TV
Highly Commended Koichi Nagura
Listening to the Mountain Sages
MediaCorp Pte Ltd & NHK
NHK, BS-1
Singapore
BEST DIRECTION
Winner Michael McKay
The Amazing Race Australia (Episode 1)
activeTV Pty Ltd
Seven Network, Channel 7
Australia
Highly Commended Chris Lofft
Megacities Kaohsiung
National Geographic Channel Asia
Singapore
Production Co.: Base Productions
BEST EDITING
Winner Jean Kao
Into the Future: Transport
Discovery Networks Asia Pacific
Discovery Channel
Singapore
Production Co.: Infocus Asia Pte Ltd
Highly Commended Leanne Cole
Rocket Compulsion
Discovery Networks Asia Pacific
Discovery Channel
Singapore
Production Co.: Rocket Compulsion Pty Ltd
Peter Potts
Surviving Morakot
Discovery Networks Asia Pacific
Discovery Channel
Singapore
Production Co.: Infocus Asia Pte Ltd
BEST DRAMA SCREENPLAY
Winner Yu Zheng
Palace
Hunan ETV Media Culture Co., Ltd
Hunan Broadcasting System, Hunan TV Satellite Channel
China
Highly Commended Ang Eng Tee
Breakout
MediaCorp Pte Ltd
Channel 8
Singapore
Ng Lee Ling
Secrets for Sale
MediaCorp Pte Ltd
Channel U
Singapore
Production Co.: WaWa Pictures Pte Ltd
BEST THEME SONG
Winner Boy Christopher Ramos
Star Confessions: OST – “Ito Ang Buhay ko” (This is My Life)
ABC Development Corporation
TV5
Philippines
Highly Commended Edry Abdul Halim
Hambamu: Theme Song for Imam Muda Season 2
Measat Broadcast Network Systems Sdn Bhd
Astro Oasis
Malaysia
TERRESTRIAL CHANNEL OF THE YEAR
Winner General TV Channel
NHK (Japan Broadcasting Corp.)
Japan
Highly Commended Fuji TV
Fuji Television Network, Inc.
Japan
CABLE & SATELLITE CHANNEL OF THE YEAR
Winner CNN International
Hong Kong
Highly Commended Discovery Channel
Discovery Networks Asia Pacific
Singapore
TERRESTRIAL BROACASTER OF THE YEAR
Winner MediaCorp Pte Ltd
Singapore
Highly Commended NHK (Japan Broadcasting Corp.)
Japan
CABLE & SATELLITE NETWORK OF THE YEAR
Winner CNN International
Hong Kong
Highly Commended Discovery Networks Asia-Pacific
Singapore

 

Congratulations to Philippines with 2 out of 7 nominations!


Like it? Share with your friends!

rodmagaru

Push Awards' Most Popular Entertainment Blogger of 2016, Rod Magaru is a celebrity Blogger who blogs about lifestyle and Entertainment. His Blog is known for breaking news on new projects in TV, Movies and reviews of products, hotels and awesome travel tips. He is also a Social media strategist, accepts hosting & speaking engagement. For inquiries email [email protected]

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *